auto opravy
přihlášení registrace můj účet info
obecné informace databáze oprav poradna
Zpět
Článek číslo: 17 od uživatele: zdenda

Airbag (vzduchový vak) SRS

Airbag je významný prvek pasivní bezpečnosti, který je schopen zmírnit následky havárie vozidla.
Jde o vak, který je skrytě uložen pod některou částí interieru (kryt volantu, palubní deska, čalounění stropu a podobně). Vak je vybaven vyvíječem plynu, který je řízen elektronikou pro měření zpomalení vozu. Tato elektronika je připevněna na karoserii, a vyhodnocuje zpomalení pouze v jednom směru, (např. jednotka bočního airbagu bývá uvnitř vozu na prahu kousek nad podlahou, jednotka pro airbag řidiče a spolujezdce bývá na středovém tunelu u řadící páky).
Pro bezpečnou funkci airbagu je nutno využívat bezpečnostní pásy, hrozí i smrtelné poranění. Často je možné airbag spolujezdce deaktivovat, tato funkce slouží hlavně pro možnost, kdy je na sedadle spolujezdce použita dětská sedačka.

Funkce:
příslušná jednotka zaznamená nebezpečné zpomalení (náraz) a ihned vyšle signál do vyvíječe plynu a do předpínačů bezpečnostních pásů (pokud ve voze jsou a jsou touto jednotkou řízeny). Následuje plnění vaku, ten tlakem otevře kryt (většinou dochází k poškození krytu – palubní deska, sedačka,..). Vak se naplní, dochází ke kontaktu s osobou a vak se ihned samovolně vyfukuje. Od zaznamenání zpomalení až do naplnění vaku uběhne jen několik desítek milisekund. Dnes již existují systémy, které dokáží vyhodnotit polohu osob, jejich hmotnost i další údaje a rychlost plnění i množství plynu ve vaku se přizpůsobí konkrétní situaci.

Druhy airbagů:
čelní: je ve volantu a v přístrojové desce (nejstarší typ)
boční: uložen většinou v sedačce
hlavový: namontován pod čalouněním stropu
kolenní: pod palubní deskou v úrovní kolen řidiče
ostatní: vak uložený pod pedály (vytlačí nohy řidiče, brání zaklínění končetin)
airbag měnící polohu sedáku (přizvedne nohy, brání podklouznutí pod bezp. pásem)
airbag pro chodce (používá se v kombinaci s aktivní kapotou, ta se přizvedne a přes čelní sklo se naplní vak)Airbag (vzduchový vak) SRS
1
Airbag (vzduchový vak) SRS
2
podrobné vyhledávání

rss
© všechna práva vyhrazena provozovatel

www.autokap.cz www.autozarovky.com www.multimetry.net www.naradi-stroje-technika.cz www.menicenapeti.net www.ledzarovky.net www.naradi-telwin.net